Historia żółtej strzałki

Historia żółtej strzałki

Tags :

Category : Szlak św. Jakuba

Zna ją każdy, kto podążał Camino de Santiago i pozna dokładnie każdy, kto na Camino dopiero się szykuje. Te niewielkie żółte strzałki można znaleźć już w całej Europie. Niezawodnie wskazują  kierunek, w którym znajduje się grób świętego Jakuba. Jednak jakie jest ich pochodzenie? Dlaczego są akurat żółte?

Wszystko zaczęło się w latach 60 w O Cebreiro, wiosce na szlaku francuskim położonej w górach na wysokości około 1300m n.p.m. Jest to miejsce, gdzie co roku pada śnieg, a mgły pokrywają okolicę nawet jeśli gdzie indziej świeci słońce. Cóż począć, taki klimat i taki urok miejsca. Ale biedni pielgrzymi, którzy wtedy szli Camino wcale nie zachwycali się widokami zamglonych gór, zwłaszcza jeśli z ich powodu błądzili i mieli problem z trafieniem do O Cebreiro.

Ówczesny proboszcz Elías Valiña, przyjmując nielicznych jeszcze pielgrzymów pod swój dach, wysłuchiwał ich skarg na złe oznaczenie szlaku. Traf chciał, że akurat kończył się remont drogi prowadzącej do O Cebreiro i robotnikom zostało sporo żółtej farby, służącej do tymczasowego malowania nawierzchni. Ksiądz odkupił ją od nich po promocyjnej cenie zaczął i malować żółte strałki wyznaczając kierunek Camino.  Początkowo tylko na terenie Galicji, a z czasem wymalował w taki sposób cały szlak od Francji.

strzalkaŻółta strałka z kolei stała się w ten dość przypadkowy sposób jednym z głównych symboli współczesnego pielgrzymowania do Santiago de Compostela.


2 komentarze

Dedicated server

3 marca 2017 at 6:51 am

W Grecji sygnalizacje swietlne sa czesto wyposazone w jedna lub dwie pomaranczowe migajace strzalki. Sluza one do sygnalizowania istnienia kolizji z pieszymi po skrecie.

Dedicated server

10 marca 2017 at 9:23 pm

W Grecji sygnalizacje swietlne sa czesto wyposazone w jedna lub dwie pomaranczowe migajace strzalki. Zdarzaly sie przypadki na skrzyzowaniach o asymetrycznej konfiguracji lewoskretow, iz kierowca skrecajac w lewo na zoltym swietle zakladal iz z przeciwka kierowcy tez wlasnie maja zolte swiatlo.

Pogoda w Santiago de Compostela

El tiempo en Santiago de Compostela
Lunes
14°  5° 
Humedad:80%
Martes
11°  2° 
Humedad:84%
Miércoles
13°  1° 
Humedad:82%
tiempo.com   +info

Zdjęcia z Galicji

IMG_20140815_170116 IMG_20140815_170509 IMG_20140815_170607