Historia żółtej strzałki

Zna ją każdy, kto podążał Camino de Santiago i pozna dokładnie każdy, kto na Camino dopiero się szykuje. Te niewielkie żółte strzałki można znaleźć już w całej Europie. Niezawodnie wskazują  kierunek, w którym znajduje się grób świętego Jakuba. Jednak jakie jest ich pochodzenie? Dlaczego są akurat żółte?

Wszystko zaczęło się w latach 60 w O Cebreiro, wiosce na szlaku francuskim położonej w górach na wysokości około 1300m n.p.m. Jest to miejsce, gdzie co roku pada śnieg, a mgły pokrywają okolicę nawet jeśli gdzie indziej świeci słońce. Cóż począć, taki klimat i taki urok miejsca. Ale biedni pielgrzymi, którzy wtedy szli Camino wcale nie zachwycali się widokami zamglonych gór, zwłaszcza jeśli z ich powodu błądzili i mieli problem z trafieniem do O Cebreiro.

Ówczesny proboszcz Elías Valiña, przyjmując nielicznych jeszcze pielgrzymów pod swój dach, wysłuchiwał ich skarg na złe oznaczenie szlaku. Traf chciał, że akurat kończył się remont drogi prowadzącej do O Cebreiro i robotnikom zostało sporo żółtej farby, służącej do tymczasowego malowania nawierzchni. Ksiądz odkupił ją od nich po promocyjnej cenie zaczął i malować żółte strałki wyznaczając kierunek Camino.  Początkowo tylko na terenie Galicji, a z czasem wymalował w taki sposób cały szlak od Francji.

strzalkaŻółta strałka z kolei stała się w ten dość przypadkowy sposób jednym z głównych symboli współczesnego pielgrzymowania do Santiago de Compostela.

2 Comments:

  1. Dedicated server

    W Grecji sygnalizacje swietlne sa czesto wyposazone w jedna lub dwie pomaranczowe migajace strzalki. Sluza one do sygnalizowania istnienia kolizji z pieszymi po skrecie.

  2. Dedicated server

    W Grecji sygnalizacje swietlne sa czesto wyposazone w jedna lub dwie pomaranczowe migajace strzalki. Zdarzaly sie przypadki na skrzyzowaniach o asymetrycznej konfiguracji lewoskretow, iz kierowca skrecajac w lewo na zoltym swietle zakladal iz z przeciwka kierowcy tez wlasnie maja zolte swiatlo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>