Dywany z kwiatów na Boże Ciało

Jedna z galicyjskich imprez turystycznych o randze międzynarodowej to obchody Bożego Ciała w Pantearreas. Miasteczko, położone na południu prowincji Pontevedra, słynie z pięknych i malowniczych dywanów układanych z kwiatów. Dokładnie nie wiadomo, dlaczego mieszkańcy miejscowości zaczęli je układać. Wiadomo jednak, że tradycja sięga połowy XIX wieku, także praktykuje się je już od ponad 100 lat. Każdego roku ponad kilometr kwiatów układany jest, aby przeszła po nim procesja Bożego Ciała.

W związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym w Santiago de Compostela (Xacobeo21) powstała idea „Światowego Dywanu”. Pomysł polega na tym, aby zebrać artystów układających dywany z całego świata i aby oni wszyscy w dzień św. Jakuba ułożyli w charakterystycznym miejscu ich miejscowości dywan, którego wzór wcześniej zostanie wszystkim przekazany. Ten san dzień, ten sam wzór, setki miejsc na świecie. Na chwilę obecną zapisanych jest 120 miejscowości z 12 krajów (w tym z Polski) znajdujących się na czterech kontynentach. Postępy projektu można śledzić na stronie na Facebook: Alfombristas Camino de Santiago. Dołączyć się mogą wszyscy chętni, tak oficjalne stowarzyszenia dywaniarzy, jak i osoby prywatne.
Także jakby ktoś miał ochotę na udział w projekcie „Światowego Dywanu” może skontaktować się ze mną, a ja mu przekażę dalsze instrukcje 🙂

A na zachętę publikuję kilka zdjęć, które przysłał mi Miguel A. Garcia Correa, prezes stowarzyszenia Do Corpus Christi Alfombristas w Ponteareas.