Historia żółtej strzałki

Zna ją każdy, kto podążał Camino de Santiago i pozna dokładnie każdy, kto na Camino dopiero się szykuje. Te niewielkie żółte strzałki można znaleźć już w całej Europie. Niezawodnie wskazują  kierunek, w którym znajduje się grób świętego Jakuba. Jednak jakie jest ich pochodzenie? Dlaczego są akurat żółte?

Wszystko zaczęło się w latach 60 w O Cebreiro, wiosce na szlaku francuskim położonej w górach na wysokości około 1300m n.p.m. Jest to miejsce, gdzie co roku pada śnieg, a mgły pokrywają okolicę nawet jeśli gdzie indziej świeci słońce. Cóż począć, taki klimat i taki urok miejsca. Ale biedni pielgrzymi, którzy wtedy szli Camino wcale nie zachwycali się widokami zamglonych gór, zwłaszcza jeśli z ich powodu błądzili i mieli problem z trafieniem do O Cebreiro.

Ówczesny proboszcz Elías Valiña, przyjmując nielicznych jeszcze pielgrzymów pod swój dach, wysłuchiwał ich skarg na złe oznaczenie szlaku. Postanowił wyjść na przeciw ich oczekiwaniom. Traf chciał, że akurat kończył się remont drogi prowadzącej do O Cebreiro i robotnikom zostało sporo żółtej farby, służącej do tymczasowego malowania nawierzchni. Ksiądz odkupił ją od nich po promocyjnej cenie i zaczął malować żółte strzałki, wyznaczając kierunek do groby świętego Jakuba.  Początkowo robił to tylko na terenie Galicji. Jednak widząc zadowolenie pielgrzymów, co wiosny wsiadał do swojego fiacika i malował w taki sposób cały szlak od Francji.

strzalkaNastępnie strzałki zostały skopiowane na pozostałe szlaki. I od lat 90 jest to jeden z głównych symboli współczesnego pielgrzymowania do Santiago de Compostela.

2 komentarze

  1. W Grecji sygnalizacje swietlne sa czesto wyposazone w jedna lub dwie pomaranczowe migajace strzalki. Sluza one do sygnalizowania istnienia kolizji z pieszymi po skrecie.

  2. W Grecji sygnalizacje swietlne sa czesto wyposazone w jedna lub dwie pomaranczowe migajace strzalki. Zdarzaly sie przypadki na skrzyzowaniach o asymetrycznej konfiguracji lewoskretow, iz kierowca skrecajac w lewo na zoltym swietle zakladal iz z przeciwka kierowcy tez wlasnie maja zolte swiatlo.

Comments are closed.