Karnawał w Galicji

Marzysz o przeżyciu karnawału w niezapomnianym miejscu? Xinzo słynie z jednego z najstarszych karnawałów w Hiszpanii, a przy tym jest najważniejszym w całej Galicji. Wraz z miejscowościami Laza i Verín wchodzi w skład tzw. “magicznego trójkąta”, czyli miejsc, gdzie najdogłębniej można poczuć ducha galicyjskiego karnawału.

Jednak to w Xinzo karnawał trawa najdłużej, bo aż 5 weekendów. Podczas nich organizowane są defilady, w których można spotkać się z charakterystycznym dla Xinzo rodzajem przebrania. Są to tzw. “Pantallas”. Są ubrane w białą koszulę i białe spodnie, mają czerwoną lub czarną kapę, czarne buty i czerwony pas. Wokół pasa mają przewiązane małe dzwoneczki, które przy każdym ruchu wydają charakterystyczny dźwięk. W dłoniach trzymają suche napompowane żołądki krowie, którymi torują sobie drogę między uczestnikami karnawału, uderzając jeden o drugi.

pantalla
Pantalla podczas karnawału w Xinzo (źródło zdjęcia: http://www.farodevigo.es)

Przy spotkaniu z “Pantallas” trzeba się mieć na baczności. Potrafią nieźle przestraszyć dźwiękami, które wydają, czy ruchami, które wykonują. A ich główną misją jest znaleźć osoby, które nie są przebrane. Potrafią je postawić w dość kłopotliwej sytuacji, a nawet zmusić, do zaproszenia wszystkich na kolejkę wina 🙂

Tradycyjnie za Pantallas przebierali się tylko młodzi mężczyźni. Obecnie tak kobiety jak i mężczyźni przyodziewają ten strój.

Z kolei dla Verín charakterystyczne przebranie to „Cigarrón”.

cigarron
Cigarrón podczas karnawału w Verín (źródło zdjęcia: http://todobus.movelia.es/)

Na  pierwszy plan rzuca się w nim drewniana maska pomalowana bardzo kolorowo, która na swoim czubku ma rodzaj metalowej mitry z namalowanymi dzikimi zwierzętami. Z tyłu pokrywa ją skóra. Strój uzupełnia biała koszula, krótka kamizelka zakończona złotymi frędzlami i chusta na ramionach. Oprócz tego białe i zdobione spodnie podtrzymywane są przez czerwony szeroki pas, do którego z tyłu przymocowane są krowie dzwonki. Dźwięk jaki wydają słychać w całej miejscowości, kiedy „Cigarróns” zaczynają wykonywać swój tradycyjny taniec. Jako ciekawostkę trzeba też dodać, że jednym z punktów karnawału w Verín jest bitwa na mąkę.

Oba karnawały, ten w Verín i ten w Xinzo, są uznane za Fiestas de Interés Turístico Nacional, czyli są wydarzeniami turystycznymi o randze krajowej.

Jeden komentarz

  1. To wielkie wydarzenie kulturalne, majace ogromna wartosc etnograficzna, przetrwalo koscielne potepienie oraz polityczna cenzure i wciaz trwa nieprzerwanie od wielu wiek w tworzac niezwykly koloryt tych ziem. Chociaz kazda wioseczka organizuje karnawal na sw j niepowtarzalny spos b i istnieje ich niezliczona ilosc, to tylko osiem z nich zadeklarowano jako wydarzenia o szczeg lnym znaczeniu turystycznym.

Comments are closed.